Abhazya, Gürcistan ve cenup Osetya arasında gerçekleşen cezali takası anlaşması hasebiyle tertemiz seneden derhal ardindan Abhazya muhalefeti ayaklanmış, Abhazya parlamentosu önünde günlerdir eylem yaparak Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba’nın istifasını isteyerek anlaşmanın iptal edilmesini istemişti. Anlaşmaya göre ise cenup Osetya ve Abhazya Gürcistan tebaalı 8 mahkumu Gürcistan’a art iade etti. Gürcistan ise Abhazya ve cenup Osetya yurttaşı var olan dört kişiyi karşı tarafa teslim etme kararı aldı. Abhazya parlamentosunda yapılan müzakereler neticesinde oy çokluğuyla anlaşmaya destur verildi. Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba’da çıkan kararı onayladı. Yapılan anlaşmaya ise Abhazya muhalefeti karşı çıkmıştı. Cumhurbaşkanlığı önünde tek araya toplanan binlerce kişi yapılan anlaşmayı adil bulmamıştı. Ayrı olarak Gürcistan amaciyla mühim tek ad olan, Abhazya hudutları içinde Bir hayli suça karıştığı iddiasıyla 25 sene mapus cezasına çarptırılan Georgiy Lukov’un teslim edilmesine de karşı çıkmıştı. Eylemlere katılımlar artınca Hacımba, hükümet ve muhalefet arasında müzakereler gerçekleştirilerek eylemlerin sonlanması istenmişti.

Eylemler bitti tartışmalar sürüyor

Muhalefet gerçekleşen eylemleri askıya aldı. ama hemide mecliste ayni vakitte da sokakta tartışmalar sürüyor. Abhazya muhalefeti Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba’nın istifa etmesi gerektiğini savunarak anlaşmanın da iptal edilmesi gerektiğini savunuyor. Hacımba ise tekrar eylemlere başvurulmaması gerektiğini, yapılan anlaşmanın da Abhazya anayasasına ahenk gösteren olduğunu savunarak art adım atmayacağını dile getirdi.

“Görevimin başındayım”

Abhazya’nın kuvvetli muhalefetinin baskısı altına var olan Hacımba, bu gelişmelerin üstüne Abhazya halkıyla tek araya gelerek halkın desteğini almak istiyor. Abhazya’nın Gagra şehrinde milletçe ile tek araya toplanan Hacımba, “Muhalefet, iktidarı güç vaziyette bırakmak için, rastgele eylemlerde bulunuyor. elbette problemleri çözmek amaciyla birlikteliğe ihtiyacımız var. Her vatanperver de bunun benzeri düşünmektedir. olay çıkartarak problemlerimizi hiç çözemez, aksine dahada da zorlaştırırız. Abhazya anayasasına göre yasal cumhurbaşkanı olarak 2019 seneye civarindan görevimin başında olacağım” ifadelerini kullandı.