ABD’de bulunan Colorado Üniversitesi profesörü Roger Bilham ve Montana Üniversitesi profesörü Rebecca Bendick, 2017 yılının başlarında yayınladıkları araştırma neticelerini Ekim’de düzen eden Amerika yer bilimi Derneği’nde sunarak, dünyayı etkileyebilecek zerzele tehlikesinin ehemmiyetini vurguladılar.

DEPREMLERE yollar AÇACAK

Araştırma neticelerini değerlendiren bilim insanları, hayat rotasyonunda yaşanacak var olan tek mili saniyelik yavaşlamanın seyyare yüzeyinin altında hatri sayilir büyüklükte değişimlere neden olabileceğine dikkat çektiler. bunun için göre, rotasyondaki yavaşlamanın demir ve nikelden oluşan dünyanın dahil çekirdeğini etkileyeceği ve bu yüzden dış çekirdekte bulunan sıvı katmanın yeryüzünün altında bulunan tektonik levhaları hareketlendirerek, hayat genelinde çeşitli depremlere yollar açacak.

“GELECEK sene ŞİDDETLİ DEPREMLER OLABİLİR”

Yaşanacak zerzele tehlikesinin milyarlarca insanın yaşadığı Ekvator bölgelerinde dahada çok olduğunu söyleyen Roger Bilham The Guardian’a yaptığı açıklamasında, “Dünyanın rotasyonu ile geçen senede gerçekleşen depremler arasında kuvvetli tek bağlantı var. Bu sene gerçekleşen depremler bize araştırmamız amaciyla iyi tek kaynak oldu. istikbal sene şiddetli depremler gerçekleşebilir” diye uyardı.

Araştırmalarında 20. asrın başlarından bu yana gerçekleşen ve şiddeti yedi üzerinde var olan depremleri baz alan bilim insanları bu vakit kapsamında, her 32 senede tek şiddetli sismik aktiviteler gözlemlediklerini ve sonuncusunun dört sene evvel gerçekleştiğini söyledi.

Bilim insanları: 2018'de şiddetli depremler olabilir

“DÜNYA UYARIYOR”

Bilham, mevzu hakkinda olarak, “Bu vakit aralıklarında senede takriben 25-30 zerzele olurken, yavaşlama periyodunda ise 15 zerzele gerçekleşti. Bu durum oldukça açık: hayat bizi mümkün depremler amaciyla beş sene evvelce uyarıyor” dedi.

Araştırmaya misal olarak bilim insanları, 2010 seneninde Haiti’de 7.0 büyüklüğünde gerçekleşen ve 100 bin kişinin ölümüne neden var olan ve  2011 seneninde Japonya’da 9.0 büyüklüğünde gerçekleşen ve şiddetli tek tsunamiye kapı aralayıp 18 bin kişiyi öldüren depremleri gösterdi. Bilham, bu verileri baz alarak, depremlerde tespit edecek tek artış olduğunu iletti ve dünyayı istikbal sene 20 adet şiddetli zerzele olabileceği ile alakalı uyardı.

.fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-20px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; }