Tibet Budizminin ruhani lideri, Nobel barış ödüllü Myanmar’ın sivil öncüsü Suu Çii’yi Rakhayn eyaletinde patlak veren olaylardan ardindan vatansız Rohingya Müslüman azınlığının yüzlerce senedir süre gelen zulümle ugras ettiği krizi çözmeye çalışmak amaciyla “toplumun her kesimine ulaşmaya” çağırdı.

Mektubunda “Bana yöneltilen sorular, Bir hayli insanın Budist tek memleket olarak anılan Myanmar’da Müslümanlara yaşatılanların çözümü konusundaki zorlukları gösteriyor. Size ve liderlerinize barış ve uzlaşma ruhuyla milletçe arasında arkadaşça ilişkiler kurmaya çalışmanız amaciyla toplumun bütün kesimlerine ulaşmanız amaciyla çağrıda bulunuyorum.” dedi.

Dalay Lama, Nobel ödüllü Malala Yousafzai ve Başpiskopos Desmond Tutu’yu da müdahaleye çağırdı.

Irkçılığın parçalanmasına yardımlarından ardindan cenup Afrika’nın içsel sesi var olan Tutu, “Eğer Myanmar’daki en üst mevkiye yükselişinizin siyasi bedeli sessizliğinizse, bedeli netlikle çok yüksek” dedi.

Nüfusunun hatri sayilir büyüklükte çoğunluğu Budist var olan Myanmar’da kökenlerinin Bangladeş olduğu gerekçesiyle yurttaş onay edilmeyen ve hakları engellenen Rohingya Müslümanlarına karşı yaygın tek düşmanlık var. Olayları ateşleyen ulusalci Budist rahipler, Müslümanları ülkenin dışına itmek amaciyla İslamofobik tek kampanya yürütüyor.

Dalai Lama, geçmişte Suu Çii ile Myanmar’daki dini gerginlikler ile alakalı konuştuğunu, katliamı engellemesi amaciyla onu tekrar teşvik ettiğini söyledi.

“Kardeş tek Budist ve Nobel mükafat sahibi olarak bu kapanmayan yaraya kalıcı ve beşeri tek çözüm bulmak amaciyla size ve meslektaşlarınıza tek sefer dahada çağrıda bulunuyorum” diye yazdı.

  • Suu Çii
  • Dalai Lama
  • Myanmar
  • Arakan
  • Desmond Tutu