Baykal, yazılı İzah yaparak, cumhuriyet milletçe partisi İstanbul mebus Enis Berberoğlu’nu yakalanmis bulunduğu Maltepe Cezaevi’nde ziyaret etmesi istikametinde cumhuriyet milletçe partisi genel Merkezi’nin kendisine verdiği görevi reddettiği şeklinde asılsız tek havadis bulunduğunu belirterek, haberin netlikle yalan olduğunu belirtti. Baykal açıklamasında kendisine cumhuriyet milletçe partisi genel Merkezi tarafından bunun benzeri tek görevin verilmediğini kaydederek, kendisinin bunun benzeri tek görevi reddetmediğini ifade etti.

Baykal, Berberoğlu’nun yargılanmasıyla alakalı olarak, ‘Devlete karşı işlenmiş tek suçtur’ ifadesini kullandığı iddiasının da Tamamiyle hakikat dışı olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Enis Berberoğlu ile benim uzunca senelere dayanan arkadaşlığım vardır. Kendisiyle bu süreçte de tam tek dayanışma ve arkadaşlık ilişkisi içindeyiz. Kendisinin cezaevindeki vaziyeti ile alakalı neden avukatından gerekse sevgili eşi Oya Berberoğlu’ndan bilgi almakta ve dayanışma duygularımı devamlı olarak kendisine iletmekteyim. bendeniz Türkiye’nin görmüş olduğu en hatri sayilir büyüklükte kumpas davası var olan Ergenekon ve Balyoz davalarında da, o kumpas davalarına karşı en hatri sayilir büyüklükte mücadeleyi yapmış birisiyim. O süreçte de Bir hayli mühim Arkadaşım cezaevinde olmasına rağmen, cezaevine gitmemiştim. Benim cezaevine gitmemem, cezaevindeki suçsuz arkadaşlarımla dayanışma içinde olmadığım mananına gelmez.”