Galatasaray’ın Daha önceki yöneticilerinden Prof. Dr. Ahmet Özdoğan, takımın vaziyetiyle alakalı verdiği röportajın devamında idaresi amaç aldı. Galatasaray’da fevkalade mali genel heyet yapıldığını belirten Özdoğan, “Herkese soruyorum, Galatasaray’ın Dursun Özbek idareninde basketbol, voleybol ve başka amatör şubeler olmak üzere 162 milyon Lira zararı var. Yönetimde olduğu süre zarfında, Galatasaray 162 milyon Lira dönemsel zarar etmiş. Dursun Özbek bu parayı nereden buldu? Diyor ya banka kredisi kullanmıyoruz diye. Nerden buldu bu parayı? Basketbolda 90 milyon, voleybolda 43 ve başka şubelerde 30 milyon Lira olmak üzere toplaminda 162 milyon Lira zarar var. Bu parayı nereden buldu? Bankalardan kredi yoluyla. bendeniz diyorum ki, artık bu anlayış değişmeli. Bir takım radikal şeyler yapılmalı. Bunların başında tüzük değişmeli. Bunun neticeninde basketbol ve voleybol şubeleri anonim şirket olmalı. Anonim şirket olup illa ki SPK’ya kayıtlı olmasına neden yok. Bu şubelerin sponsorla ayni ritimde devam etmesi gerekiyor. Sponsor da artık gelip Yalnızca kazanç vermiyor, ‘Ben de bu işin içinde olacağım’ diyor” ifadelerini kullandı.

“162 MİLYON TL’LİK zarar KATLANARAK GİDECEKTİR”

Basketbol şubesinin senede vasati 20 milyon Lira kazanabildiğini söyleyen Özdoğan, “Daha fazlasını elde edemiyor. Bununla şampiyon olamayız. Anlayış değişmeli ve sponsorlarla yönetim edilmeli. eğer Galatasaray senelik gelirinin yanı sıra sponsorla da tek bütçeye ulaşmışsa ve sonrasında senelik bütçeyi çok aşmışsa, basketbol şubesinde hangi yetkililer varsa, bu bütçeden sorumlu olmalı. Bu mevzu Dursun Özbek ve yönetimiyle alakalı değil. Bizim artık değişmemiz lazım. Değişemezsek, Riva ve Florya’nın parasının yetmeyeceği gibi, çok dahada çok borçlanılan durumlara gidiyoruz. Açıklasınlar, 162 milyon TL’yi nereden bulduklarını. Bankadan kredi almaktan başka yaptıkları tek şey yok. 162 milyon zarar verdiğimize göre, bu zarar katlanarak gidecek. Bu zararı durdurmamız lazım ve tertemiz zararlar vermememiz lazım. Bu başka tek anlayışla olur. bendeniz de diyorum ki, gelin bunu kuralım ve evvel tüzük değişikliğine gidelim. ardindan da anonim şirketleri kurarak sponsorlarla birlikte yönetme zihniyetini bu kulübe getirelim” dedi.

“AZ FARKLA YENİLDİĞİMİZ vakit İNSANLAR SEVİNİYOR”

Galatasaray’ın basketbolda çok perişan günler geçirdiğini söyleyen Ahmet Özdoğan, “Ben tek şey ileriye sunuyorum. Burada tek hastalık var ve teşhis etmişiz. Teşhiste 162 milyon Lira zarar var. tek dahada zarar etmememiz amaciyla yapılması koşul olan bunlar diyorum. bunun için karşılık rastgele başka tek düşünce var mı? Siz İHA olarak gidin bütün Galatasaraylı taraftarlara sorun, bu sene basketbolda şampiyonluk düşünüyor musun? Bakalım ne diyecekler. Bırakın şampiyonluğu, az farkla yenildiğimiz vakit yurttaslar sevinir vaziyete geldi. bunun benzeri tek şey olabilmektedir mi? Galatasaray, Türkiye’ye basketbolu getiren kulüptür. Galatasaray’ın basketbol şubesinin bu vaziyette olmasını bendeniz onay edebilir miyim? Yalnızca basketbolda değil, her şubede var bu durum. Biz de diyoruz ki, bakın artık zarar etmememiz lazım. Kar etmesek dahi en azından başa baş çıkmamız lazım. Zira başka kaynağımız kalmadı” diye konuştu.

“ARTIK RİVA VE FLORYA YOK”

Eskiden borçlara karşın dahada huzurlu olduklarını söyleyen Özdoğan, “Çünkü Riva ve Florya var diyorduk. Şimdi onlar yok. Ne Riva var, ne Florya var. İkisi de Emlak Konut’la yapılan anlaşmayla değerlendirildi. reis ‘Satış değil’ diyor ama bu çok net tek satıştır. Arsa olarak satılmamıştır, tespit edecek paydayla değerlendirilerek satış yapılmıştır ama Neticede satıştır. Biz bu erken ne Riva ne Florya amaciyla tasarrufta bulunamayız. tekrar Emlak Konut’a sormamız ve birlikte tasarrufta bulunmamız lazım. Bu tek satıştır ama dolaysiz arsa satışı değildir. Bizim başka arazilerimiz yok ve olmadığı amaciyla de hiçbir yerde zarar etmememiz gerekiyor. Galatasaray’da De Jong, Hakan Balta ve Donk, kadroya giremiyor. Bu üç futbolcuya Galatasaray senede 30 milyon Lira ödüyor. Bu Yalnızca maaş. Bu isimler dolaşıyorlar, Galatasaray’da kadro dışı durumdalar. Kulübün parasına yazık değil mi?” izahını yaptı.

“KUPA MAÇINDA DONK NİYE OYNAR”

Sivas Belediyespor’la oynanan kupa maçında Donk’un takim formasi giymesinin yanlış olduğunu söyleyen Özdoğan, “Donk Niçin oynuyor kupa maçında? Bu mücadelede U17’den altyapıdan gelen bomba benzeri çocukların oynaması lazım. İşte futbol aklı burada alana çıkıyor. Teknik adama tek dakika deyip, ’Ben tek sonraki üç sene tasarınını yapıyorum, kupada bu oyuncularla çıkıp şu neticeyi planlıyorum. Bu çocukları benim Galatasaray’a hazırlamam’ lazım demesi gerekiyor. İşte futbol aklı burada alana çıkıyor. Donk’un kupa maçında oynamasına neden yok ki. Kupada Donk’la tek yere varacaksak, hiçbir yere varmayalım. 30 yaşın üzerindeki oyuncuların kupada bize getireceği mühim tek şey yok. Futbol aklımız olmadığı amaciyla bu noktalarda yapılan iş altyapılardaki insanları yukarıya taşıyamadığımız amaciyla biz ahenk gösteren ücret olarak her geçen vakit dahada değişik noktalara gidiyoruz. üç senelik amatör takim zararları 162 milyon TL. tekrar soruyorum, nereden buldular bu parayı? Banka kredisi çekiyorlar. Ne yapmamız gerektiğini de söylüyorum. Biz Yalnızca bunu belirledik demiyoruz ki. Gelin tüzük farklığı yapalım ve sponsorları anonim şirketlere çekelim. Bütçeyi zarar etmeyecek şekilde tasarlayalım. Sponsorlar da gelir. Zira seyircimiz var. ağırbaşlı firmalar gelirler. Ama bu şartlarda gelmezler. Çünkü, ’Arkadaş senin paran var, ver paranı bendeniz kullanacağım’ diyorsun. Olur mu öyle şey. Sponsorlarla, bu paraları birlikte değerlendireceksin ve birlikte hatri sayilir büyüklükte hedeflere gideceksin. Galatasaray’ın bu erken lig şampiyonluğu, Euroleague şampiyonluğu olmaması amaciyla önündeki tek neden yönetimdir” diye konuştu.

“MESELE FATİH TERİM MESELESİ DEĞİL”

Her başarısız dönemde Fatih Terim’in adinin öne sürülmesinin doğru olmadığını müdafaa eden Ahmet Özdoğan, “Galatasaray’da her vakit başarısızlık olduğunda fatih terim hocam ismi öne sürülüyor. Kendisi iyi tek Galatasaraylı’dır. Allah kendisine, çocuklarıyla, torunlarıyla, ailesiyle uzunca ve iyi ömürler kismet etsin. Ama şunu onay etmemiz lazım, her birimiz tek vakit rahmetli olacağız. O vakit ne olacak? Galatasaray’da kişilerin üstüne sistem kurulmaz. Sistem kurulur ve kişiler gelir. Galatasaray’da çok mühim değerler rahmetli olmuştur. mesele Galatasaray tarihinin en mühim değerlerinden birisi yazi Oktay, Galatasaray’ın kurucusu Ali Sami Yen. bu erken yoklar ama Galatasaray ayni ritimde devam ediyor, ayni ritimde devam da edecek. Sistem bugün, Tudor gitsin fatih terim hocam gelsin mevzusu değil ki. Sistem bunun benzeri kurulmaz. Sistem kurulur ve hangi hoca, Galatasaray amaciyla uygunsa, amaçlari varsa o hoca gelir. Burada her başarısızlıkta fatih terim hocam gelsin demek yanlış. bunun benzeri tek anlayış olmaz” dedi.

“BİZ GÜNLÜK YAŞIYORUZ”

Fatih Terim’in Galatasaray’da başarılı olduğunu söyleyen ve Galatasaray’ın hocası olabilecek isimlerden birisi olduğunu söyleyen Ahmet Özdoğan, “Ancak sistemi kişilerin üstüne kurmak çok yanlıştır. yeryüzünde hiçbir takim sistemi kişilerin üstüne kurmaz. Sistem vardır ve sistem çalışır. Bunu yapabiliyorsak, o vakit doğruyu yaparız. O vakit fatih terim hocam de gelir, başka hoca da gelir. Önemli var olan sistemdir. Biz hergün yaşıyoruz. bu erken Beşiktaş maçında Galatasaray kazanmış olsaydı, hiçbir şey konuşulmayacaktı. Beşiktaş mücadeleninden evvel de Tudor, Galatasaray’ın hocası değil diyordum, ardindan da. amaçlari minik var olan yurttaslar Galatasaray’ın hocası olamaz. Galatasaray teknik patronu olabilmeniz amaciyla hedefiniz hatri sayilir büyüklükte olacak. Galatasaray’ın hocası detaylarla uğraşmaz, yeryüzünde ve Avrupa’da nasıl tek numara olacağıyla uğraşır. Bunlarla uğraştığı vakit o kişi Galatasaray’ın hocası değildir, başka tek takımın hocasıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

Bozhan Memiş – ozan Buğra Koşar