.imgtaa { display: block; position: relative; } .imgtaa img{ display: block; } .imgtaa span{ position: absolute; right: 0; bottom: 5px; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; width: 37px; height: 27px; display: block; }

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Körber Vakfı tarafından düzen eden Berlin Dış politika Forumu’nun (Berlin Foreign Policy 2017) açılışında yaptığı konuşmada, Ortadoğu ve Asya ülkelerinin güçlenmesi hasebiyle ABD’nin, Avrupa ülkelerini yalnız bırakmasının kendisinin çıkarına da olmayacağını belirtti.

TÜRKİYE süratle İLERLİYOR

Avrupa kıtasının doğusunda tertemiz kriz bölgelerinin alana çıktığını ve bu krizlerin bölgeyi istikrarsız vaziyete getirdiğini belirten Gabriel, “Çin, Türkiye, İran ve Rusya benzeri ülkelerin yoğun şekildeki ilerleme gayretleri global düzenin ve bölgesel güçler dengesinin kaymasına neden oluyor.” dedi.

“TÜRKİYE, İRAN VE RUSYA ESKİ İMPARATORLUKLARINI CANLANDIRMA YOLUNDA”

Türkiye, İran ve Rusya’nın Daha önceki imparatorluklarını tekrar canlandırma çabası dahil kismina girdiklerini söyleyen Gabriel, ABD’nin kendisinin çıkarları amaciyla Avrupa’yı rakip olarak görmekten vazgeçmesi ve ahenk gösteren ücret iş birliği yapması, Avrupa ülkelerinin de tek araya gelerek kendisinin stratejilerini belirlemesi gerektiğini kaydetti.

“RAKİPLERİMİZ UYUMUYOR”

Rakiplerin uyumadığını belirten Gabriel,  “2 hafta evvel Rusya hükümet Başkanı Soçi’de toplantı yaptı. tek defasında Suriye hükümet Başkanı oradaydı. dahada ardindan ülkemiz Cumhurbaşkanı, ondan ardindan da İran hükümet Başkanı. Soçi’de tek araya toplanan hatri sayilir büyüklükte devletler arkadaş değiller ama Bir takım müsterek noktaları var. İçeride ve dışarıda, geçmişteki büyüklüklerine vurgu yapıyorlar. Ve en ehemmiyetlisi de bizden değişik olarak, Batı’ya arada tek gününü göstermek amaciyla de kendisinin sermayelerini alana koyuyorlar. Statüleri amaciyla tek tür ‘büyük güç vergisi’ ödemeye hazırlar diyebiliriz.” dedi.

AVRUPA’NIN GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE

Dünya çapında Daha önceki sınırların ve ulusalcılığın gücüne hasret duyulduğunu, bu rekabet ortamının iyi olmadığını, Avrupa’nın güvenliğini ve refahını tehdit ettiğini müdafaa eden Gabriel, “Dünya ne istikamete giderse gitsin, su Yalnızca kendisinin kararlarını alır ve gücünü yansıtırsa ayakta kalabilir.” diye konuştu.

“KENDİMİZİ GELİŞTİREMEZSEK DÜNYA BİZİ ŞEKİLLENDİRİR”

“Ya kendimizi geliştireceğiz veyahut hayat bizi şekillendirecek.” diyen Gabriel, Almanya’nın beynelmilel politika sahnesinde tek başına devinim edemeyeceğini, su olarak birlikte devinim etmeleri gerektiğini, Rusya’nın da tesirli tek komşu olduğunu, Avrupa’nın güvenliğini Rusya’ya karşı tek tutumla değil ama Rusya ile iş birliği yaparak sağlayabileceklerini kaydetti.

.mte20{ margin-top:-25px; z-index:1; } h6.timg{ float:right; height:25px; line-height: 25px; padding-left:5px; padding-right:5px; opacity:.8; font-size:10px!important; z-index:2; position:relative; background-color:#ebebeb; } .fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-25px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; }