Enerji tasarrufu, yenilenebilir kaynakların kullanımı nihayet senelerde hayat ülkelerinin gündeminde ve bu konuyla alakali tek çok Ar-Ge çalışması yapılıyor. Bu çerçevede tasarilanan sema Bahçeleri Projesi, konutları enerji üssüne çevirmeyi hedefliyor. Projeyle 100 haneli 5 köyün elektriğini karşılayacak enerji üretiminin gerçekleştirilmesi böylelikle de memleket ekonomisine senelik takriben 7,5 milyon kilovat destek olunması amaçlanıyor.

Proje sahibi Arena Mimarlık firmasının yönetim heyeti Başkanı Evren Sarıçiçek amaçlarının ticari değil taklit edilebilirlik olduğunu vurgulayarak, “İnsanlar burada kendisinin enerjisini üreten tek binada oturunca farkındalık oluşacak; elektrik, su parası ödemeyecek. Bu proje taklit edilebilirse bizim enerjide dışa var olan bağımlılığımız hatri sayilir büyüklükte oranda azalacak” dedi.

“Proje kendisinin enerjisinin üstüne 1,5 milyon kilovat ülkeye katkı sağlayacak”

Evren Sarıçiçek şöyle konuştu: “Türkiye’de kendisinin kendine yeten ev projeleri olursa ve her ev projesi kendisinin ihtiyacını karşılarsa, bizim dışa var olan bağımlılığımız hatri sayilir büyüklükte oranda azalacaktır. Bunu sade tek sayısal hesapla söyleyecek olursak, sema Bahçelerinde senelik tüketim vasati hesaplamalarla 6 milyon kilovat civarında ve biz bu ek imalat yolları ile 7,5 milyon kilovatlık tek enerji üretiyoruz. sema Bahçeleri projesi kendisinin enerjisinin üstüne 1,5 milyon kilovat ülkeye katkı sağlayarak, kendisinin kendine akım üretece bilecek. “

“Gri su sistemiyle senelik 10 milyon litre su tasarruf sağlanıyor”

Projedeki gri su sistemi ile alakalı bilgi veren Sarıçiçek, “Gri su sistemi ile tekrar kullanılması emeli ile arıtma sistemlerinden geçerek art kazanılan su, klozet rezervuarlarında; yağmur suları da peyzaj sulamasında tekrar kullanılabiliyor. Bu hesaplamayla hayat ortalaması tüketimine baktığımızda senelik 10 milyon litre su tasarrufu sağlanıyor” dedi.

“Kendi binası içinde kendisinin sebzesini yetiştiriyor”

Projede kapalı sera uygulamasının da bulunduğunu belirten Evren Sarıçiçek, “Dünya tarım mananında sulu tarım, kapalı tarım benzeri denetim edilebilir imalat tekniklerine gidiyor. Proje sakinleri bodrum katta abuhava koşullarının ve vakit ışığının taklit edildiği topraksız raflarda kendisinin yeşilliğini üretebilecektir” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanımızın bu konudaki hassasiyetine vakıfız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şehirlerdeki yeşil alanların dahada çok olması konusundaki hassasiyetini hatırladan Evren Sarıçiçek şöyle ayni ritimde devam etti: “Cumhurbaşkanımızın bu konudaki hassasiyetine vakıfız. Bu çok mühim tek detay. Bu proje hayat geçtiği anda insanlarımızın da istek edeceği noktasında inancımız çok yüksek. Cumhurbaşkanımızın değindiği noktada enerji verimliliği Zati en mühim husustur. bütün binalar kendisinin enerjisini karşılarsa, ekonomimize katkısı tartışılmaz derece de çok olur.“