Kosova’da 11 Haziran’da yapılan acele parlamento seçimlerinin resmi sonuçlarının açıklanmasının derhal peşinden 6. sefer tek araya toplanan Kosova Meclisi genel Kurulu, meclis başkanını seçemedi. Anayasa uyarınca seçimlerde en çok oy alan siyasi özne tarafından meclis başkanı öneriliyor. Seçimlerden galip çıkan ve kısaltması PAN var olan PDK-AAK- Nisma Koalisyonu, İhtiyaç duyulan 61 oya sahip olmadığı gerekçesiyle meclis reis adayını veremedi. Dolayısıyla Kosova Meclis genel Kurulunun tek toplantısı dahada fiyasko ile sonuçlandı.

PAN temsilcisi ve Daha önceki Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj, genel heyet toplantısında, meclis başkanının seçilmesi amaciyla İhtiyaç duyulan var olan 61 oya sahip olmadıklarını itiraf ederek, meclis reis adayını öneremeyeceklerini açıkladı. Hoxhaj, meclis genel kurulundan kendilerine iki haftalık tek vakit tanınmasını istek etti.

Diğer parti temsilcileri bu önerisi kati tek dille eleştirerek, PAN koalisyonunu ülkede seçimler sonrası müesseselerin oluşturulmasını gayri yasal şekilde engellemekle suçladı. Oturumda 120 milletvekilinden 94 mebus hazır bulunurken, Vetevendosje Hareketi ‘nin Başbakan Adayı Albin Kurti, PAN tarafından önerilecek Kadri Veseli’nin adina başka tek adayın meclis başkanı görevine önerilmesini ve bu adayın 61’den çok oy alacağını belirtti.

LAA Koalisyonu başbakan adayı Avdullah Hoti de Kosova kurumlarının, ne pahasına olursa olsun iktidarda kalmak amaciyla araç seçmeyenlerin eserinde kaldığına dikkat çekti. PAN koalisyonu içinde bulunan PDK öncüsü ve Daha önceki meclis başkanı Kadri Veseli, Vetevendosje Hareketi partisi ile polemiğe girerek, bu partinin iktidara gelmesi durumunda, Kosova’nın tekrar Sırbistan’ın egemenliği altına gireceği iddiasında bulundu. Toplantıyı sonlandıran en Daha önceki mebus Adem Mikulovci, istikbal toplantının tarihini açıklamadı.