Özal'ın Irak planı: Askeri operasyonla Basra'ya ineriz

Mesud Barzani’nin ‘bağımsızlık’ özlemiyle Türkiye’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturacak var olan ‘Kürdistan devleti’, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyine yapacağı askeri operasyonu tekrar gündeme getirdi.

ASKERİ MÜDAHALE MASADA

Dün gece geç saatlere civarindan süre gelen MGK ve bakanlar heyeti sonrası ülkemiz tavrını net tek şekilde yineledi, “Askeri, ahenk gösteren ücret ve siyasi” yaptırımların vakit kaybetmeksizin devreye gireceğini duyurdu.

TURGUT ÖZAL’IN GÜNDEMİNDE DE IRAK’A MÜDAHALE VARDI

Türkiye’nin, şimal Irak’a mümkün tek askeri operasyonunda Misak-ı ulusal sınırlarında bulunan Kerkük ve Musul’un da askeri operasyonla ele geçirilmesi tekrar gündeme geldi. Bu plan, dahada evvel Turgut Özal döneminde de gündemdeydi.

Özal'ın Irak planı: Askeri operasyonla Basra'ya ineriz

MUSUL’A GİRER, ORADAN BASRA’YA İNERİZ

Dönemin TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanı var olan Hüsamettin Cindoruk, Özal’ın Irak’ı işgal planıyla alakalı hatri sayilir büyüklükte amaçlari olduğunu, mümkün tek askeri operasyonla Basra Körfezi’ne civarindan ilerleme sağlanabileceğini söylediğini anlatmıştı.

Hürriyet’in, şimal Irak-Barzani ve ülkemiz ilişkileri üstüne Hulusi Turgut imzasıyla yayınladığı havadis dosyasında Cindoruk’un anlattığı Özal’ın Irak planı da var. Cindoruk Özal’ın o tasarınını şöyle anlatıyordu:

“1991 yılının sonu ve 1992’nin başında, Cumhurbaşkanı Özal’la alışılmış olan görüşmelerimi uygulamak üzere Çankaya Köşkü’ne gittiğim vakit kendisini devamlı şimal Irak ile alakalı meşgul görüyordum. mevki odasına üç tv cihazı kurdurmuştu. Elindeki kumandayla kanal kanal geziniyordu.

Cumhurbaşkanlığı mevki odasında ülkemiz ve Irak’ı içerisine alan ayrıntılı tek duvar haritası asılıydı. Özal, bu görüşmelerimizden birisinde, bana aynen şunları söylemişti:

MUSUL, KERKÜK, ERBİL, BAĞDAT VE BASRA

‘Silopi’den Suriye hududuna civarindan 40 kilometrelik tek alandan askerlerimizi kolayca Irak’a derhal sevk edebiliriz. Çok kısa vakitte Musul’a erişir oradan sürdürür Kerkük ve Erbil’i ele geçirebiliriz. Şartlar el verirse coğrafi hiçbir engeli var olmayan arazide ilerleyip, Bağdat üzerinden taa Basra’ya civarindan dayanırız.”

.fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-20px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; }