tertemiz single’ı ‘Bazı Aşklar Yarım Kalmalı’yı çıkaran İrem Derici, parayla arasının perişan olduğunu belirterek, “Şarkılarım iTunes ve Muud’ta birinci sırada ama tek hanem dahi yok. Babamın aldığı tek oda tek salon ev vardı, dahada hatri sayilir büyüklükte tek ev alırım diye satmıştım. O da gitti çünkü aptalım. Bundan ardindan kazandığımı tutup kendime ev alacağım” dedi.

Geçtiğimiz eylül ayında geçirdiği rahatsızlık hasebiyle nihayet dönemin en çok konuşulan ismi oldu. 17 vakit yoğun bakımda yattı, ile alakalı Bir hayli şey yazılıp çizildi. Hastaneden çıkar çıkmaz kendisini tekrar sahnelere attı. Şu sıralar doktor yasağı hasebiyle temposunu belli tek süre düşüren İrem Derici, erken Gazetesi Günaydın ekinin suallerini cevapladı.

Hastalığınız sürecinde yaşadıklarınızı anlatır mısınız?

Aslında çok büyüttüler, Neticede her biri hasta kisi oluyor. 1.5 senedir böbrek rahatsızlığım vardı, patladı, böbrek elden gidiyordu. ardindan solunumda sıkıntılar başladı. gün içinde üç konser vermeye başlayınca böbrek kendini bıraktı. 17 vakit yoğun bakımda kaldım.

Ciddi tek vakit 17 gün…

Tamamiyle pimpiriklik aslında. Annem ve babam önlem almak istedi. 30 yaşındayım annem hâlâ ‘Ne yedin?’, ‘Terlik giydin mi?’ diye arıyor.

“KANTAR MISIN, TARTTIN MI BENİ?”

Hakkınızda çıkan haberleri okuyunca ne hissettiniz?

Artık bendeniz dahi ‘Öldüm herhalde’ demeye başladım. Hastaneden çıkalı iki ay oldu, aynı konular; çok üzülüyorum. geçen biri ‘Hâlâ tek ten tek kemik’ yazmış. Kantar mısın, tarttın mı, nereden biliyorsun? 6 kilo aldım; 49’dum, 55 oldum. 32 beden pantolonlarımı attım.

O asama çok zayıfladığınızın farkına varmadınız mı?

O asama kilom bana ideal geliyordu. Şimdi bakınca ‘Çok zayıfmışım’ diyorum. Ama şuurlu tek zayıflık değildi. Bayramda üç gün içinde 5 konser verdim, insan aş yemeyi unutuyor. Ama artık iyiyim, domuz gibiyim.

Hastaneden çıkar çıkmaz Niçin Berkay’ın konserine çıktınız?

Arkadaşımın sahnesine çıktım diye Niçin eleştiriliyorum ki. dahada evvel Berkay’ın ‘Ey aşk’ şarkısını çok sevdiğim amaciyla ona ‘Düet yapar mıyız?’ diye rica etmiştim, Başka bir deyişle öyle tek tasarı vardı. Ama çok iyi oldu onun sahnesine çıkmam çünkü hastaneden çıktıktan ardindan içimde tek korku vardı. İnsan 20 vakit yatınca kendisini acayip hissediyor. 20 vakit topuklu giymemişim, tek korku oluyor.

Hastanede yattığınız süre içinde işinizle alakalı neler düşündünüz?

Patlayan çok konserim oldu ama Parasal zarara takılmam. Taksam kendime ev alırdım. Hiçbir şeyim yok.

Parayla aranız perişan anlaşılan…

Evet. Tutamıyorum para. bendeniz harcamayı, gezmeyi seviyorum. İşime de yatırım yapıyorum. mesele nihayet çektiğim klibe 120 bin Lira kazanç harcadım. 30-40 bin liraya beste alıyorum, aranje yaptırıyorum. bendeniz Katiyen paradan anlayan biri olmadım. Ama bundan ardindan kazandığımı tutacağım. tek ev almak istiyorum. vaktinde babamın aldığı tek oda tek salon ev vardı, dahada hatri sayilir büyüklükte tek ev alırım diye onu da satmıştım, o da gitti çünkü aptalım.

Geçtiğimiz günlerde soysal medyada ‘Çocuk istiyorum diye uyandım. 30 sonrası sendromu mudur acaba?’ diye yazdınız…

Evet, bebek çok istiyorum, bütün evli arkadaşlarıma baskı yapıyorum “Getirin de bakalım” diye.

Eski eşiniz Rıza Esendemir bu paylaşımınızın derhal peşinden ‘Biri Demir, biri Ayşe hemide de, iki adet olacaktı. Bu tweet yarın kendini imha edecek’ diye tweet attı. Ne söyleyeceksiniz?

Her şey ile alakalı konuşurum ama bu mevzu ile alakalı konuşmam. her biri artık işiyle veyahut kendisinin hayatıyla konuşulsun.

Bu yasamda hiç keşkeleriniz oldu mu?

Hayır, olmadı. Hem de tek huyum var, ‘yapma’ denileni yapıyorum. Çocukken ilkokulda hoca döverdi, bendeniz de yüzüne inadına gülerdim. Gerçi hususi okula gittik, tekrar de dayak yedik, iyi mi!

“İŞİN MATEMATİĞİNİ BABAM ÇÖZDÜ”

Geçtiğimiz aylarda babanız Hulusi Derici ile düet yaptınız. Babanızla alakalı tertemiz tek projeniz var mı?

Hayır, yeter, albümde anı olarak kalsın.

Şarkılarınızın derhal hemen hepsi tutuyor, işin matematiğini mi çözdünüz?

bendeniz çözmedim, babam çözdü çünkü şarkıları kariyerimin başında o seçti. ‘Kalbimin tek Sahibi’ şarkısını aldık, okuduk. Prodüktörümüz “Bu şarkı avam, tutmaz. Baltayı taşa vurduk” dedi. Babam da “Eğer tutmazsa gelsin beni bulsun. Yıllar ardindan ‘Samanyolu’ benzeri olacak” dedi. bütün memleket bu şarkıyla evlendi, iTunes’un hâlâ en çok indirilen Türkçe şarkısı. Türkiye’de 100 milyonu aşan evvel video benimdi. tertemiz şarkım ‘Bazı Aşklar Yarım Kalmalı’ şu vakit Muud’un evvel sırasında.

Konserler ne vakit başlıyor?

Aralık’ta başlıyorum, artık duramıyorum yerimde. Açıp Daha önceki videoları izliyorum. Yata yata patates büyüyor sadece. Altı ay tek şey yapmazsam kimse adımı anmaz. ‘2000’lerin ortalarında bunun benzeri tek kız vardı’ derler.

Kaç dövmeniz var?

25-30 adet dövmem var. Sıkıldım mı yaptırıyorum, ardindan pişman oluyorum. Her vakit bu dövmelerimle topçu olabilirim.

Bir vakit parasız kalırsanız ne yaparsınız?

Ailem tek dediğimi iki etmedi ama bendeniz de işin suyunu çıkartmadım. mesele lüks arabayla beni görme imkanınız yok. tek defa iyi kazanç kazandığımda spor oto aldım ama 2. hafta art verdim çünkü kendimi perişan hissettim. tek defa kendime tektaş aldım, sonrası vakit “Ellerim yaba yaba, bende olmadı” deyip sattım.

“ÖZEL ODAYA ÇIKTIKTAN İKİ GÜN ardindan ŞARKI ALDIM”

Sürekli üretip gündemde kalmak güç değil mi?

Hastanede hususi odaya çıktıktan iki vakit ardindan gidip şarkı aldım. 30 şarkım var, 15 tanesi cepte, hatri sayilir büyüklükte hit.

Kimlerden şarkı alıyorsunuz?

Sinan Akçıl ve Ayla Çelik var. İsimsizlerde de alıyorum. ‘Kalbimin tek Sahibine’ Hüseyin Boncuk’a aitti, onu kimse tanımıyordu ama o şarkı patlattı beni. Benim tek e-postam var, oraya şarkı gönderiyorlar. Ne şarkılar çıkıyor oradan.

Tanınmamış kişilerden aldığınızı bestelere az paralar veriyorsunuzdur…

bilinen isimler dahada hatri sayilir büyüklükte kazanç alıyorlar ama bendeniz başka bestecilere de haklarını veriyorum. Daha ‘Kalbimin tek Sahibine’ defaatle isteniyor. bendeniz o adamın hakkını nasıl öderim. eğer dizilerde filan çalarlarsa “Bana kazanç vermeyin, bestecilere verin” diyorum.

“NE YAPAYIM ANAMIN KARNINDAN BÖYLE ÇIKMIŞIM”

Sosyal medyada yapılan yorumları umursuyor musunuz?

her biri her şeyi takıyor abi. Kendimle barışık görünüyorum filan yalan onlar. İnsanız, takıyoruz yorumları doğal ki; beş senedir yok bunun benzeri ağızlıyım, yok bunun benzeri burunluyum… Ne yapayım, bendeniz de anamın karnından bunun benzeri çıkmışım. Burnumu üç defa değiştirmeye çalıştım, bunun benzeri oldu. Elimde olmayan şeylerle yurttaslar bana vurunca bendeniz de kendimle dalga geçiyorum. kendisinin ile barışık var olan erkek bu civarindan kendini kafasına takmaz. yasamsal medya kuvvetli ama keşke kapatılsa hepsi.

Neden, işinize yaramıyor mu?

İşe yaramaktan çok artık insanları yerden yere vurma yeri haline geldi. Binlerce yorum geliyor. Etten kemikten değilim, elbette takıyorum. Android miyim, ruhsuz muyum? Hadi beni boşver, annem okuyor. Dünyanın en iyi çocuğunu yaptığını düşünüyor ama doğurduğu çocuğa argo ediliyor. Anamın ne günahı var?

“DİYET FİRMASINDAN GELEN YEMEKLERLE BESLENİYORUM”

Anoreksia hastalığına yakalandığınız söyleniyordu. Doğru mu?

bunun benzeri açıklar insanın ağrına gidiyor. her biri tek şey söylüyor. Manyak mıyım ben, Niçin kendimi kusturayım? Ayrı olarak bendeniz kusamam bile. O asama aş yemiyordum. vakit boyu bir-iki domates yiyordum.

Şimdi nasıl besleniyorsunuz?

tek perhiz firması ile çalışıyoruz. hergün paketler yolluyorlar eve, hergün ihtiyacım var olan karbonhidrat ve proteinin hepsini alıyorum. Bol yeşillik suyu içiyorum. Hepsine hergün olarak uymak zorundayım. Zira bunları yemezsem fast food yemekten çok kilo alırım. hanede tek şeyler pişirmeye de üşeniyorum.

“SEVİMSİZ DURDUĞUMA BAKMAYIN ÇOK SEVENİM VARMIŞ”

Hastanede yattığınız müddette sizi aramadığı veyahut ziyaretinize gelmediği amaciyla kırıldığınız biri oldu mu?

Hayır, her biri geldi. Zati sektörden iki arkadaşım vardır benim. Asosyal biriyim. Arkadaş canlısı değilim. Hanemde otururum, zar güç beni dışarı çıkarırlar. Gezdiğim vakit da menajerimle, asistanımla çıkıyorum. Bu süreçte çok destek gördüm. surat yüze tanışmadığım yurttaslar dahi ileti attılar, hastaneye geldiler. kimi ‘Ölsem cenazem kalabalık olur mu?’ diye düşünürdüm. Sevimsiz durduğuma bakmayın, varmış sevenim.