Kışlık salça uygulamak amaciyla domates üreticilerine akın eden vatandaşlar, kilosu 45 kuruşa civarindan domates bulabiliyor. ahenk gösteren ücrete buldukları domatesleri kasa kasa hanelerinin bahçesine götüren ve hazırlıklarını yapan vatandaşlar, artık salçayı kullanacakları günleri bekliyor. Vatandaşlar bu vaziyetten oldukça memnun.

Domates hasadına tertemiz başlayan üretici İbrahim Eroğlu, “45 kuruşa düşen domates ücreti üreticiyi perişan etti. Fiyatlar bu seviyede giderse yandık. İşçi ücretlerini karşılamada zorlanıyoruz. tek işçinin yevmiyesi 60 lira. Domatesin kilosu 45 kuruş. Bunun peresesi, gübresi, sulama bedeli, nakliyesi, ilacı, bakım masrafları var. Say say bitmez. Eş dost, yardım elini uzatmasa yandık” dedi.

78 yaşında işe gidiyor

Bayramiç’in Çiftlik Köyü’nde yaşayan 78 yaşında olan Necibe Özcan, ilerleyen yaşına karşın yevmiyeye gittiğini ifade ederek, “78 yaşındayım. tek canım var, tek de eşim. Başka hiç tek yasamsal güvencem yok. tek tarlam vardı o da ormana çıkarıldı. Eşim de bendeniz de geçimimizi çalışarak sağlıyoruz. Bu yaşta çok fazla iş bulamasam da yakınlarıma yardıma gidiyorum. Onlar da bana karşılığında domates veriyor. Kışlık salçamı yapıyorum” diye konuştu.

Yıllar evvel İzmir’e göç eden, Kurban Bayramı hasebiyle yakınlarını ziyaret etmek ve kışlık erzak sağlamak emeliyle köyüne geldiğini belirten Nihat Eroğlu ise, “Yeğenim hayvancılık ve tarım ile geçimini sağlıyor. Gel gör ki domates ücreti 45 kuruş. İşçi bulmak zor, derhal hemen imkansız gibi. tek de 60 Lira yevmiye verilince bu işin içinden nasıl çıkılır? İzmir’de domatesin kilosu üç ila 3,5 Lira arasında değişiyor. Burada ise 45 kuruş. Eşimle birlikte yeğenimin bu güç gününde ona yardım ediyoruz. Onlarda bize kışlık salça amaciyla domates veriyor” ifadelerini kullandı.