Samsun Valisi Osman Kaymak, cuma namazını Çarşamba Göğceli Camisi’nde kıldıktan ardindan Terme’de düzen eden doğaya sülün salımı programına katıldı. Terme Gölardı Simenlik Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda düzen eden programda sülünleri, Samsun Valisi Osman Kaymak, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, halk kuruluş ve kuruluşlarının temsilcileri bıraktı. Vali Kaymak dahada ardindan alanda incelemelerde bulundu. Sülün imalatı ile alakalı bilgi veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, “Son yılarda doğal afetlerden dolayı, sanayiden, çarpık kentleşmeden dolayı doğa varlıklarında tahripler alana gelmektedir. Bu tahripten dolayı yaban hayatındaki doğal türlerimizde azalmalar görülmüştür. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız Türkiye’nin doğal türleri ile alakalı imalat istasyonları kurmuştur. Bu İstasyonlarda üretilen kuşlarımız ara ara tabiata salınmaktadır. Bu gün içinde burada bin adet sülünü yaban hayatı alanına saldık. Samsun genelinde her sene 5 bin adet sülünü doğaya bırakıyoruz” dedi.

“Nesli tükenmekte var olan türlerden”

Bin adet sülünü doğaya bıraktıklarını söyleyen Samsun Valisi Osman Kaymak, “Sülün Samsun bölgemizin karakteristik kuşlarından birisi. Ne yazık ki nesli tükenmekte var olan türlerden. Amacımız bu kuşları çoğaltarak neslini ayni ritimde devam ettirmek. Kuluçka bölgelerini termede ulusal park var olan bu bölgeye aldık. Bundan ardindan sülünler burada üretilip doğaya salınacaklar. Avcı arkadaşlardan ricamız lütfen sülünlere hayata şansı versinler, merhametli olsunlar” şeklinde konuştu.

Sülün salımı derhal peşinden Terme Miliç Sahili’nde incelemelerde bulunan Samsun Valisi Osman Kaymak, Miliç sahili hakkında; Samsun Büyükşehir Belediyesi genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ve Terme Belediye Başkanı Şenol Kul’dan bilgi aldı.